Citāts

ŠriLankas vilinājums 7. Satiksme un transports

Cilvēki kuriem ir pieredze  pārvietoties satiksmē Āzijā var šito izlaist.

Satiksme kā jau varēja gaidīt ir eiropiešu prātam nepieņemama. Rolleri, rikšas, tuk-tuki, autobusi un kaut kur vēl arī vieglais transports. Dārgais, Paul Timrot, ja Tev liekas ka Rīgā ir haoss satiksmē – Tu dziļi maldies. IMG_1123

Pārvietoties pa pilsētu ir daudz maz ok. Uz mopēda. Ar auto es labāk nemēģinātu. Pīpina visi. Un vilks var kāju nolauzt mēģinot saprast vai tas ir tev vai nē, vai tas bija agresīvi vai nē.

Ārpus pilsētas darbojas viens likums,  viena taisnība – autobusam ir taisnība. Vienmēr un visur. Autobuss var braukt pa pretējo joslu un vēl agresīvi taurēt lai viņu laiž garām. No autobusa baidās visi, gan vieglās mašīnas, gan tuk-tuki, gan mopēdisti. Es arī baidos ejot pa ceļa malu uz bankomātu. Bet izvēles man nav.

Tā nu ir ar likumu noteikts ka visi tuk-tuki kurus pārdod vietējā tirgū ir ar vienādu ZS skaitu. Un neko diži tur satjūnēt arī nevar. Vidēji statistiski viens tuk-tuks maksā $2-5k. Dārgi? Normāli. ņemot vērā ka pērkot jaunu mašīnu ir valstij jānomaksā nodoklis 300% apmērā no tās vērtības. No nodokļa maksāšanas tiek atbrīvoti dakteri un skolotāji. Bet tikai uz vienu mašinu.  Ja ir iekāriens uz otru auto ģimenē – dārgi. Tieši tāpēc ir tik daudz tuk-tuku. Tam sakrāt var. Un tad var izpildīties to izgreznojot.

Valsts ir diezgan nabadzīga un tikai tagad sākt atkopties no kara. Ja kāds nezināja tad ŠriLankā kara stavoklis bija līdz pat 2009.gadam. Īsti mierīgi nav arī tagad, bet nevajag braukt uz ziemeļiem. Un viss būs labi.

Ceļi un šosejas. Lai nokļūtu no galvaspilsētas līdz kaut kurienei ir divas iespējas. Maksas ceļi un bezmaksas. Man silts ieteikums. Jums ir atvaļinājums? Nezaudējiet laiku. Samaksājiet par maksas ceļu. Kapēc? Es nolēmu ietaupīt. Uz Nuwara Eliya aizbraucu pa maksas ceļu,  bet atpakaļ izvēlējos citu maršrutu. Trīs stundas turp, septiņas atpakaļ. Pazaudēt dienu dēļ $10 muļķīgi. Nemaz nerunājot par “fantastisko” satiksmi uz bezmaksas ceļiem. Es dabūju kādu šķipsnu sirmu matu klāt kamēr atbraucu.

Iedomājamies situāciju. Virzienā pa divjoslu šoseju tev pa priekšu brauc divi tuk-tuki. Viens no tiem nolemj apdzīt otru taisni tajā brīdī kad tu esi uzsācis apdzīšanas manevru un pa pretējo joslu tev pretī nāk autobuss. Es saprotu ka vietējie ir buddisti un viņiem stresa nav. Man ir.

Lieli maksas ceļi tiek celti par ķīniešu naudu. Viņiem zeme zem šosejām esot pārdota uz 40 gadiem. Līdz tam visi ienākumi par maksas autoceļiem iet ķiniešu kabatā. Bet man tā paskaidroja ka citas iespējas valstī iegūt labas šosejas nebija. Ceļu kvalitāte ir ok. Cik ilgi tā būs nezinu , bet pagaidām 140-160 var rullēt mierīgi.

Vietējais autotransports ir japāņu un ķīniešu. Vidēji 10-15 gadus vecs.

Paldies par uzmanību. Tas laikam arī būtu viss ko es gribēju pastāstīt.

fullsizeoutput_4ae

2 responses to “ŠriLankas vilinājums 7. Satiksme un transports

 1. Paldies par ceļojuma aprakstu. Vēl gribētos pāris teikumos (vai atsevišķā mini-rakstā) kādu komentāru par praktisko pusi Šrilankas apmeklējumam. Kā darīt ar naudu? ņemt līdzi Euro (vai USD?) un mainīt uz vietas? Ņemt ārā no vietējā ATM vietējo naudu vai vēl kā savādāk? Kādas iespējas norēķināties ar karti Šrilankā? (pieņemu, ka daudz kur nevar). Vārdu sakot interesē, kā darīji Tu un vai varbūt vajadzēja darīt kaut kā savādāk (labāk)?

  • Mazos vagoniņos.
   Man bija līdzi skaidra nauda. $ un £. Kurss bija labāks £. Lidostā vai kādā oficiālā vietā mainīt neieteiktu. Man bija speciāls tuk-tuks kurš zināja pagrīdes kantorus kur labāk samainīt. Izskatijās tas viss kā bojevikos par deviņdesmitajiem gadiem. Kaut kāds nostūris tirdzniecības centrā, kur durvis tev atver uz speciālu klauvējienu, sēž trīs tipi ar kalkulātoriem un atkarībā no summas izdod tev valūtas kursu. Daudz izdevīgāku par oficiālo. 😀
   ATM ir izteikti reti. es satiku kādu piecus. Galvaspilsētā protams to ir vairāk , bet tu taču nebrauc pa galvaspilsētu vazāties? Kopā ar visām atrakcijām es neiztēreju i $300. Viena reize paēst, pie vietējiem kariju, ap $ 0,5. viens kokosrieksts $1.
   Ja iesi ēst kā tūrists maksāsi kā tūrists bet lielāko tiesu ēdiens būs tas pats.
   Motorollers ir tavs draugs. Starp pilsētām var paņmt autobusu, ja gribas asas izjūtas , vai taxi, kas gan var iecirst robu bužetā. Kaut gan 150km ar taksi par $50 es neteiktu ka tas ir dārgi. Bet tiklīdz esi uz vietas kur esi gatavs pārvieties 20-30 km robežas = motorollers.
   Ja sērfo vai kaito tad ir sala ir funtastiski tam piemērota. Mani vietējie kontakti nāca uz sakariem ap desmitiem no rīta kad bija izsērfojušies.
   Un nevajag neko sasteigt. Un atceries auksts aliņs vai ūdens no leduskapja ir plus 20 rūpijas klāt. Ledusskapis ir greznība. kondicionieris ne.
   Kaut kā tā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s